Signály, ktoré nám dáva naše telo

Ak konzumáciu jedál s vysokým obsahom sacharidov sprevádzajú nepríjemné príznaky môžeme hovoriť o intolerancií sacharidov. Trpíte ňou aj vy? 

Intolerancia lepku a laktózy sú v našich končinách bežné poruchy. Ľudia, ktorí trpia týmito intoleranciami sa musia zaobísť bez niektorých druhov potravín. Dosiaľ sa však veľa nepísalo o intolerancii sacharidov, ktorá je však tiež pomerne častá. O intolerancii sacharidov môžeme hovoriť vtedy, keď telo nedokáže dobre stráviť potraviny s vysokým obsahom škrobu alebo cukru, ako sú spracované potraviny, niektoré druhy ovocia a mlieko. Porucha môže spôsobovať nepríjemné príznaky a najčastejšie sa vraj vyskytuje u malých detí. 


A
ko teda vyzerajú jej typické príznaky?

1. Bolesť brucha 

Bolesti brucha sú najzrejmejším príznakom akýchkoľvek ťažkostí s trávením. K bolestiam obzvlášť dochádza po konzumácii potravín bohatých na cukor a škrob, ako je kukurica, sladké zemiaky, quinoa, ovsené vločky, jablká alebo mango. Samotná bolesť brucha, ale nestačí na diagnostikovanie intolerancie sacharidov. Obvykle sa k nej pridružujú aj ďalšie z nasledovných príznakov.


2. Nevoľnosť

Ďalším ukazovateľom intolerancie sacharidov je nevoľnosť a závrat. Tie môžu nastať aj po konzumácii sladkostí, čipsov a slaných orechov, dresingov, kupovaných omáčok a instantných vločiek.


3. Nafukovanie

Po konzumácii väčšieho množstva jedla bežne dochádza k nafukovaniu, no tento jav môže tiež svedčiť o neznášanlivosti niektorého druhu potravín. Pozor si treba dať aj na sladidlá, ktoré na prvý pohľad pôsobia neškodne: agávový a kukuričný sirup, melasa, hnedý cukor, či dokonca med.


4. Plynatosť

Plynatosť väčšinou vzniká v dôsledku rýchleho jedenia a prehĺtania vzduchu pri jedení. Ak sa vám aj často grgá, pričom sa tiež dostavujú ďalšie zo zmienených príznakov, môže ísť o intoleranciu sacharidov. Nadmernú plynatosť spôsobujú aj cukry obsiahnuté v mliečnych výrobkoch.


5. Nadmerná chuť na sladké

Áno znie to paradoxne, no nadmerná chuť na sladké môže tiež svedčiť o tom, že vaše telo netrávi dobre sacharidy. Chuť na sladké prichádza aj vtedy, keď v organizme dochádza k hormonálnym zmenám, alebo mu chýbajú niektoré živiny.


6. Ospalosť

Ak sa vám po sacharidmi nabitom jedle chce zdriemnuť, ide o ďalšie varovné znamenie intolerancie. K ospalosti sa tiež môže pridať únava, vyčerpanie, zmena nálady alebo bolesť hlavy.


7. Úzkosť

Pri konzumácii nadmerného množstva sacharidov vo všeobecnosti platí, že sa po nej
môžu dostaviť príznaky stresového vypätia. Ak má vaše telo problémy s trávením
cukrov, úzkosť môžete pociťovať aj po menšej porcii sladkých jedál.


Domáci test na zistenie intolerancie sacharidov

Ak si chcete byť istí, že máte alebo nemáte sacharidovú intoleranciu, vyskúšajte jednoduchý domáci test. Dopredu vás však upozorňujeme, že jeho následky môžu byť krajne nepríjemné, a preto je lepšie poradiť sa dopredu s lekárom. Samozrejme pre úplnú istotu, či trpíte touto alebo inými druhmi intolerancií je potrebné navštíviť lekára a podstúpiť potrebné vyšetrenia.

Potrebujete:
4 polievkové lyžice bieleho cukru
120 ml vody
Všetko spolu premiešajte až kým sa táto zmes nerozpustí. Zmes vypite na lačno.
Do 4 hodín by sa mali dostaviť príznaky ako hnačka, plynatosť či nafukovanie.
Vtedy môže ísť o intoleranciu na sacharidy. 

Avšak znova sa opakujeme, vždy je lepšie poradiť sa s odborným lekárom. Takúto intoleranciu avšak najlepšie odhalí odborný lekár odborným vyšetrením.