Povedzte aj vy NIE RAKOVINE!

            Pacientska organizácia NIE RAKOVINE združuje dobrovoľníkov z radov bývalých onkologických pacientov a príbuzných, ktorí v dôsledku onkologického ochorenia prišli o niekoho blízkeho. Podobne, ako zakladatelia združenia Patrik Herman (RTVS), Jana Pifflová Španková (RTVS) a Bibiana Ondrejková (TV Joj). 

 

            Vzhľadom na popredné umiestnenie Slovenska v rebríčku výskytu a úmrtnosti na onkologické ochorenia vo svete, nárast novodiagnostikovaných onkologických ochorení v dôsledku odloženej prevencie počas pandémie a stále nefungujúci program systematickej prevencie a vzdelávania na Slovensku sa OZ NIE RAKOVINE rozhodlo pokračovať vo svojej veľkej osvetovej kampani na podporu prevencie a informovania verejnosti o možnostiach, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred najčastejšími onkologickými ochoreniami.   

            Dobrovoľníci z občianskeho združenia NIE RAKOVINE cestujú po Slovensku s obrovskými nafukovacími maketami hrubého čreva a pľúc, modelmi prsníkov a semenníkov a motýlicou symbolizujúcou boj proti rakovine krčka maternice. Na naše podujatie zavíta s nadrozmernou maketou hrubého čreva.

 

            Nadrozmernou maketou hrubého čreva prechádzajú ľudia ako tunelom, v ktorom nájdu vizuálne aj obrázkovo znázornené jednotlivé štádiá rakoviny hrubého čreva a konečníka. Počas krátkeho výkladu im dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov ozrejmia, aké sú rizikové faktory a príznaky ochorenia, ako sa pred ním ochrániť a ako ho odhaliť včas. Ukážu a vysvetlia, ako sa používa jednoduchý test na skoré odhalenie ochorenia a aké sú ďalšie možnosti. Odtabuizovávajú aj rokmi zažité predsudky voči kolonoskopii. Na tento druh rakoviny ochorie každý rok 3500 Slovákov, pričom až 1800 z nich zomiera. Vo väčšine prípadov ide o odvrátiteľné úmrtia, ktorým by dokázala zabrániť prevencia a včasný záchyt ochorenia v počiatočnom štádiu. Dozviete sa aj dôležité informácie o ďalších ochoreniach tráviaceho traktu, akými sú napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, hemeroidy, zápal divertikulov či zápal sliznice hrubého čreva.

Expozícia OZ NIE RAKOVINE bude súčasťou nášho podujatia inTOLERANTfest v sobotu, 2. septembra, v čase 16:00 – 19:00 hod.

 

 

Na návštevu expozície bude pozývať osobne aj ambasádor kampane a pacientskeho združenia NIE RAKOVINE televízny moderátor Patrik Herman, ktorý vás bude, spolu s bývalými onkologickými pacientmi, expozíciou aj sprevádzať.  

Život a zdravie je v rukách každého z nás. K prevencii by sme mali pristupovať zodpovedne – keď už nie kvôli sebe, tak kvôli ľuďom, na ktorých nám záleží a ktorých ľúbime.